Tartalomjegyzék
Bizony gomba allergia is létezik, melyet a különféle ehető gombák válthatnak ki. A gomba allergia és a gombamérgezés azonban nem összetévesztendő. Gomba mérgezés főleg a nem ehető gombák elfogyasztását követően lép fel. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni. A máriatövis – mely a máj méregtelenítésében és regenerálódásában is fontos szerepet játszik – hatékony segítség a gyilkosgalóca okozta mérgezés esetén is. Ugyanis képes lebontani a gomba okozta mérgeket, ezáltal megakadályozva a májsejtek pusztulását.
Gomba allergia tünetei
A gomba tünetei a fogyasztását követően az alábbiak lehetnek:
- hányinger, émelygés
- hasmenés
- gyomorfájdalom
- duzzanat
- viszketés
- kiütés a száj, ajak körül, a nyelven egyaránt
A gomba nemcsak allergiát okozhat, mivel szervezetünk nehezen tudja megemészteni, ezért fogyasztását követően allergia nélkül is érezhetjük utána a gyomrunkat nehéznek. Ezt a nehéz érzést az emésztetlen gomba okozza, mely párosulhat puffadással, hasfájással, kellemetlen gázképződéssel.
Az allergiás tüneteket az élelmiszertermeléshez használt penészgombák is kiválthatják, például az élesztőgomba.
A spórák is okozhatnak allergiát, melyek hasonlóak a pollenallergiához. Itt pedig már érdemes a keresztallergiát is megemlíteni.
Mi is az a keresztallergia?
A keresztallergia esetében a hasonlóság valamilyen pollen-pollen, vagy pollen és bizonyos ételek között áll fenn.
A keresztallergia ugyanis azt jelenti, hogy bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami az allergiás tünetek megjelenését eredményezheti.
Jellemző pollen-étel keresztallergiák
- Nyírfa: mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya
- Parlagfű: görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom, uborka
- Fekete üröm: kömény, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, kamilla, napraforgó, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, bazsalikom, majoránna, oregánó, zeller
- Füvek: paradicsom, rozs, búza, szója, földimogyoró, bab, borsó
- Földimogyoró: dió
- Diófélék: búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag
Ezzel szemben például a pollenallergia tipikusan tüsszögéssel, orrfolyással, könnyezéssel, szemviszketéssel, torokkaparással, rosszabb esetben pedig asztmatikus panaszokkal jár.
A keresztallergiának ezzel szemben az elfogyasztott étel hatására a szájüregben lép fel először allergiás válasz. Ismertetőjelei:
- a szájüregben kellemetlen viszketés érzése
- ajakduzzanat
- nyelvduzzanat
- garatvizenyő
- hasi görcsök
A keresztallergia az allergiások 5-10 százalékánál fordul elő, ezen belül is kiemelkedő a nyírfapollen allergiások száma. Esetükben jóval gyakoribb a pollen-étel keresztreakció, előfordulása megközelíti a 30 százalékot. A légúti panaszok mellett a nyírfapollen tehát nagyon gyakran vált ki keresztallergiát, és bár a légúti tünetek csak néhány hétig jelentkeznek, a keresztallergia okozta orális allergia szindróma tünetei egész évben kínozhatják a beteget.
Pollen- és keresztallergia ellen: Immunterápia
Évről-évre nő a nyírfapollenre allergiások száma, közöttük pedig különösen magas a keresztallergia előfordulása. Létezik ellene tartós kezelés, az immunterápia, melyet október-november hónapban kell megkezdeni.
A nyírfapollen allergia okozta keresztallergia tünetei ellen, nem feltétlenül a felsorolt gyümölcsök és zöldségek fogyasztásának kerülése jelenti a megoldást. Az allergén immunterápia a légúti panaszok mellett, a keresztallergia tüneteit is képes enyhíteni. A kezelést szezonálisan alkalmazzák, a nyírfa virágzását megelőzően decemberig kezdhető meg a kezelés.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gomb%C3%A1k
Vissza a kategória cikkeihez