Tartalomjegyzék
A rókagomba egy rendkívül kedvelt, ízletes ehető gomba, amelyet Európában és világszerte szívesen gyűjtenek. Közép-Európában, így Magyarországon is gyakran előfordul. ismert neve a sárga rókagomba is, latinul cantharellus cibarius.
Európa-szerte elterjedt, főként a lomb- és tűlevelű erdőkben található meg, gyakran tölgy-, bükk- és fenyőfák környezetében. Júniustól októberig terem, és a nedves, humuszban gazdag talajt kedveli, leggyakrabban esős időszakok után jelenik meg tömegesen. Nem nő nagy csoportokban, inkább szétszórtan fordul elő, de kedvező körülmények között könnyen rábukkanhatunk egy-egy kis kolóniára.
Értékes tápanyag- és vitamintartalmának köszönhetően különösen kedvelt alapanyag a konyhában.
A sárga rókagomba főbb jellemzői
A rókagomba világossárga, sárgás színű, tölcséres kalapjáról könnyen felismerhető. Kalapja fiatalon domború, később kissé tölcséressé válik, széle hullámos és szabálytalan. A kalap alján található, lemezekre hasonlító, lefutó redői szintén sárgásak, és a tönkig érnek, ami egyedi megjelenést kölcsönöz a gombának. Az átmérője általában 3-10 cm, tönkje pedig rövid és vastag. Illata enyhén gyümölcsös, barackra emlékeztet, ami segíthet a beazonosításában.
A tölcséres rókagomba vitamin- és tápanyagtartalma
A rókagomba gazdag különféle vitaminokban és ásványi anyagokban. Kiemelkedően magas a B-vitamin tartalma, különösen B1, B2 és B3 vitaminban gazdag. De található benne C-, D- és A-vitamin is. Jelentős mennyiségű béta-karotint tartalmaz, ami antioxidáns hatású és az immunrendszer támogatásában is fontos szerepet játszik. Emellett gazdag fehérjében és rostokban, és alacsony a kalóriatartalma, így remek választás lehet egészséges étrendekhez is.
A sárga rókagomba felhasználása
A rókagomba konyhai felhasználása sokoldalú. Kellemes, enyhén borsos íze miatt jól passzol különféle ételekhez. Levesek, raguk, mártások, illetve húsételek kiegészítőjeként használják, de akár párolva, sütve vagy pirítva is kiváló. Fontos, hogy a rókagomba jól tisztítható legyen, mivel redős felülete könnyen gyűjt be homokot és apró szennyeződéseket. Fagyasztható, de szárításra kevésbé alkalmas, mert kiszáradás után kemény, rágós textúrájúvá válik. A frissen szedett gomba mindig a legjobb ízű.
Érdekességek
A rókagomba egyik nagy előnye, hogy természetes gombaölő anyagokat tartalmaz, amelyek védik a rovaroktól és gombabetegségektől. Ezért ritkábban találhatóak benne férgek és rovarok, ami megkönnyíti a gyűjtését. A rókagomba szinte összetéveszthetetlen, de néha összekeverhetik a mérgező narancssárga álrókagombával (Hygrophoropsis aurantiaca), amely világosabb színű, és inkább a tűlevelű erdőkben nő. Emiatt fontos a gombák alapos ismerete vagy szakértő bevonása a gyűjtés során.
Összességében a rókagomba egy ízletes, tápanyagban gazdag gombafaj, amely a közép-európai konyhákban különösen kedvelt, és az erdőkben való gyűjtése is népszerű időtöltés.
Bár az íze, – mint a gombáknak általában – megosztó, fűszerezése által különleges ízvilágú ételeket készíthetünk. A gombás receptek között pedig számos nagyon egyszerűen, gyorsan és változatosan elkészíthető. Érdemes minél többet készíteni és fogyasztani belőle.
Arra figyeljünk, hogy csak hatóságilag ellenőrzött, biztosan ehető gombát fogyasszunk. Válasszunk fiatal példányokat, melyeket minél előbb fel is használunk. A gomba ugyanis megfelelő tárolás mellett sem tartható el túl sokáig, de remekül fagyasztható.
Valamennyi fajtára vonatkozik, hogy nem szabad túl sokat enni belőle, mert a gombafonal kinint tartalmaz, amelyet a szervezetünk nem tud hasznosítani, ez pedig megnehezíti az emésztési folyamatot. Éppen ezért nem ajánlott babáknak sem a fogyasztása 1 éves kor előtt.
https://hu.wikipedia.org/wiki/Gomb%C3%A1k
Vissza a kategória cikkeihez